»Odraščanje v digitalnem svetu: Kako lahko mlade podpremo, da bodo digitalno blesteli?«

Odraščanje sodobne mladine je močno prepleteno z uporabo digitalnih medijev. Mladi namreč v povprečju več ur dnevno uporabljajo pametni telefon, družbena omrežja, igrajo spletne igre in poslušajo glasbo prek aplikacij, kot je Spotify. Poleg znatnega povečanja časa uporabe digitalnih medijev med mladimi v zadnjem desetletju, je opazno tudi poslabšanje nekaterih kazalnikov duševnega zdravja mladih. Slednje je sprožilo vprašanja, kakšno vlogo ima uporaba digitalnih medijev pri poslabšanju duševnega zdravja in splošne blaginje mladih. Učinki časa uporabe digitalnih medijev niso enoznačni, saj ta nekaterim mladim prinaša predvsem prednosti (npr. višjo samopodobo), drugim pa slabosti (npr. povečano tesnobo).

Raziskovalci/-ke Univerze v Leuvnu (Belgija) v sodelovanju z Univerzo v Ljubljani in Univerzo v Toursu (Francija) od leta 2020 do leta 2025 izvajajo mednarodni raziskovalni projekt MIMIc, ki ga financira Evropski raziskovalni svet. Projekt MIMIc želi pridobiti vpogled v medije, popularne med mladimi v Belgiji, Sloveniji in Franciji (12–18 let). Glavni vprašanji raziskave sta: »Ali mladi posnemajo življenjske sloge, ki so jim priča na družbenih omrežjih in v drugih medijih, ki jih uporabljajo za zabavo? Kako se soočajo z neprestano prisotnostjo pametnih telefonov v svojem življenju (tj. z vzpostavljanjem digitalne blaginje)?« V okviru projekta so izvedli tri obsežne študije, v katerih je sodelovalo več kot 2700 mladih iz treh držav od tega več kot 1200 iz Slovenije. Identificirali so mlade, ki zaznavajo pozitivne izkušnje z uporabo digitalnih medijev in raziskali, kako podpreti tiste, ki ne doživljajo pozitivnih izkušenj ob uporabi digitalnih medijev.

Ob zaključku projekta bodo raziskovalke 24. septembra (14:30–17:45) na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani organizirale dogodek, na katerem bodo predstavile glavne ugotovitve treh študij in razpravljale o ugotovitvah z mladimi, udeleženci/-kami raziskave ter strokovnjaki področju uporabe tehnologij med mladimi.

Prijava na dogodek je obvezna in je možna prek naslednje povezave: https://kuleuven.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_a5FW5Rs2PO33vy6

Vljudno vabljeni!

Osnutek programa je sledeč:

14:30 – 14:40Uvodni nagovor in predstavitev projekta MIMIcProf. Dr. Laura Vandenbosch, vodja oddelka Media Psychology Lab / Department Communication Sciences (KU Leuven, Belgija) in vodja raziskovalne skupine projekta MIMIc (v angleščini)
14:40 – 15:10 Učinki uporabe družbenih omrežij na duševno zdravje mladostnikovJasmina Rosič, Media Psychology Lab / Department Communication Sciences (KU Leuven, Belgija) (v slovenščini)
15:10 – 15:40 Pozitivne izkušnje z uporabo digitalnih medijev med mladostniki v SlovenijiJasmina Rosič
15:40 – 16:00  Odmor s kavo / čajem
16:00 – 16:30  Moralno vedenje na družbenih omrežjih med mladostniki v SlovenijiKristina Rakinić in Prof. Dr. Bojana Lobe, Center za metodologijo in informatiko, Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani (v slovenščini)
16:30 – 16:50Predstavitev igre Vibe checkJasmina Rosič (v slovenščini)
 
Družabno igro Vibe check je razvila flamska nevladna organizacija Mediawijs v sodelovanju z KU Leuven in De Ambrassade (WAT WAT). Igra spodbuja razmišljanje o čustvih, ki jih mladostniki doživljajo med uporabo družbenih omrežij in ponuja strategije za spopadanje z njimi.
16:50 – 17:35 Diskusija z mladimi – udeleženci/-kami raziskave MIMIc – in s predstavniki/-cami organizacij na področju uporabe spleta in tehnologijJasmina Rosič, Kristina Rakinić, Prof. Dr. Bojana Lobe
Predstavniki/-ce mladostnikov/-ic – udeležencev/-k raziskave MIMIc,
Mark Žmavc, mag. psih., Zavod Nora, Center pomoči pri prekomerni uporabi interneta (LOGOUT)
Marko Puschner, Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani (v slovenščini)
17:35 – 17:45 Podelitev priznanj in zaključek srečanjaJasmina Rosič (v slovenščini)
Izvedba projekta ne bi bila mogoča brez pomoči šol in seveda mladostnikov/-ic samih. V zahvalo bomo podelili priznanja najbolj zavzetemu šolskemu osebju in posameznikom/-cam, ki so sodelovali/-e v projektu.

Več informacij o projektu je na voljo na spletni strani: https://www.projectmimic.eu/sl/

image 2
image 1
image 3
image 4
image 5