Spletno nasilje je postalo eden največjih izzivov, s katerimi se danes soočajo otroci in mladostniki. Kljub številnim prednostim interneta in družbenih omrežij so nastala tudi nova tveganja, ki jim mladi vse težje ubežijo. Zadnja raziskava Safe.si, ki deluje pod okriljem Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani, razkriva zaskrbljujoč trend, saj se je spletno nasilje med osnovnošolci v zadnjih šestih letih občutno povečalo.
Raziskava je pokazala, da je kar 65 % osnovnošolk in 55 % osnovnošolcev v zadnjih treh letih osnovne šole že doživelo vsaj eno obliko spletnega nasilja. V primerjavi z letom 2018, ko so podobno izkušnjo poročale le 55 % deklet in 49 % fantov, ti podatki jasno kažejo na tveganja, s katerimi se mladi srečujejo na spletu.
Spletno nasilje se vse bolj širi tudi med mlajšimi najstniki. V prejšnjih letih je bilo tovrstno nasilje pogostejše med srednješolci, a so letos osnovnošolci v številnih primerih dosegli ali celo presegli srednješolce. Dekleta so bolj čustveno prizadeta zaradi spletnega nasilja, medtem ko fantje nasilje pogosto dojemajo manj resno, kar pa ne zmanjšuje negativnega vpliva na njihovo duševno zdravje.
Naraščanje spletnega nasilja poudarja nujno potrebo po izobraževanju in osveščanju mladih o nevarnostih spleta. Safe.si si z delavnicami in izobraževalnimi gradivi prizadeva opremiti mlade z znanjem, kako prepoznati spletno nasilje, se zaščititi pred njim in kako ustrezno ukrepati, če postanejo žrtev.
Za več informacij o raziskavi in nasvete, kako se soočiti s spletnim nasiljem, obiščite Safe.si.
Povezavo do raziskave najdete tu.