Spoznavanje programiranja skozi igro v vrtcu

Programiranje v vrtcu

V Vrtcu Jelka, v skupini Gobice smo se z navdušenjem pridružili Evropskemu tednu programiranja in projektu RINKO, kjer so otroci skozi igro spoznavali osnove programiranja in robotike – tako brez kot tudi z računalnikom. Skozi različne igre so otroci odkrivali, kako pomembno je zaporedje natančnih navodil, razvijali logično mišljenje in se preizkusili v ustvarjanju ter programiranju.

Na začetku dejavnosti so se otroci prelevili v “robote”, ki jih je usmerjal programer Tomaž. Skozi igro so hitro spoznali, da mora biti vsak ukaz jasen in v pravem zaporedju, saj lahko robot deluje samo, če natančno sledi navodilom človeka. Nato so spoznali LEGO robota Mila in z njim začeli svoje prve korake v digitalnem programiranju – robotu so na računalniku vstavljali in urejali ukaze ter opazovali, kako njihovi programi oživijo v gibanju robota. Tako so otroci iz prve roke občutili, kako računalniško programiranje vpliva na delovanje robotov.

Da bi še bolj spodbudili logično razmišljanje, so se otroci preizkusili tudi v igrah brez računalnika. Vodili so robota po mreži in načrtovali njegove korake, kar jim je pomagalo razumeti, kako pomembno je logično zaporedje in načrtovanje korakov. Ustvarjalnost pa so pokazali pri zasnovi svojih domišljijskih hišnih robotov, ki so jih narisali in jim dodelili različne lastnosti.

Skozi igro so otroci pridobivali tudi izkušnje v sodelovanju, izražanju svojih idej in razumevanju osnov algoritmov, kar bo pomembno vplivalo na njihov nadaljnji razvoj. V skupini Gobice smo tako dosegli, da so otroci skozi igro razumeli, da so računalniški programi sestavljeni iz natančnih zaporedij in jasnih ukazov, s katerimi lahko robote usmerjamo in vodimo.

Dejavnost je otrokom omogočila zabaven in sproščen uvod v svet programiranja, kjer so ob pomoči mentorjev spoznali osnove robotike, logičnega razmišljanja in programskih ukazov. V skupini Gobice bomo z veseljem nadaljevali raziskovanje sveta tehnologije in spodbujali otroško vedoželjnost, kreativnost in sodelovanje.

Druzbena omrezja logotipi RINKO in partnerji

Načrt za okrevanje in odpornost (NOO) je nacionalni program reform in naložb, s katerimi želimo ublažiti gospodarske in socialne posledice pandemije covida-19 v Sloveniji ter prispevati k ciljem evropskega načrta REPowerEU za zmanjšanje odvisnosti od ruskih fosilnih goriv in pospešitev zelenega prehoda. Z načrtovanimi ukrepi bomo do leta 2026 podprli dolgoročno trajnostno rast in naslovili izzive zelenega ter digitalnega prehoda.