Okolje, podnebje in otrokove pravice

Klimatske spremembe so eden največjih izzivov našega časa in hkrati pogosto tarča dezinformacij ter lažnih novic. Zaradi njihovega vpliva na družbo in okolje je ključnega pomena, da otroke in mlade že zgodaj vključimo v razprave o podnebnih vprašanjih. Le tako jih lahko opremimo z znanjem, kritičnim razmišljanjem in občutkom odgovornosti, ki jim bodo pomagali prepoznati napačne informacije ter jih spodbudili k aktivnemu prispevku k trajnostni prihodnosti. 

V tokratnem Gostujočem peresu si preberite članek, ki se osredotoča na povezavo med podnebnimi spremembami, okolijsko zaščito in otrokovimi pravicami.  

V Bakuju se je prejšnji teden zaključila 29. mednarodna podnebna konferenca COP, na kateri so se delegati držav pogovarjali o rešitvah za podnebno krizo. Čeprav globalni dogovori predstavljajo pomemben element za omilitev sicer katastrofalnih posledic podnebnih sprememb, pa še pomembnejši gonilec razvoja prihaja od spodaj – to so zanamci in prihodnje generacije.  

Naši otroci in vnuki so pomemben odgovor na izzive podnebne krize. Prvič, mlajše generacije nas motivirajo, da skušamo preprečiti najhujše posledice globalnega segrevanja. Zanamci si zaslužijo okolje in podnebje, ki smo ju uživali mi, ki omogočata brezskrbno otroštvo in zdravo ter varno življenje.  

Mladi na podnebno in okoljsko krizo gledajo drugače kot starejši, saj bo stanje podnebja ključno za njihovo dobrobit v prihodnosti. Degradacija okolja in slabšanje stanja podnebja že pomembno vplivata na vrednote mlajših. Ne posluh starejših pa mlade spravlja v obup in jim odvzema voljo za angažma.  

»Ne želim umreti. Ampak niti ne želim živeti v svetu, ki ne skrbi za otroke in živali.«  

Izjava fanta, ki kaže čustveno stisko mladih zaradi neustreznega ukrepanja držav pri blaženju podnebnih sprememb 

Slika 2
Avtor: Nejc Trampuž z UI

Podnebne spremembe in okoljska degradacija pomembno vplivajo na uresničevanje pravic otrok. Odbor Združenih narodov za otrokove pravice v Splošnem komentarju št. 26 poudarja, da je pravica do zdravega okolja implicitno vključena v Konvencijo o otrokovih pravicah. Države so pozvane k ukrepom za blaženje podnebnih sprememb, pravice otrok pa se dopolnjujejo z vsebinami, ki se tičejo varstva okolja in podnebja. 
V mednarodnih krogih se razvija nov koncept pravic prihodnjih generacij, ki ga podpirajo evropska sodišča in Združeni narodi. Ta prepoznava otroke in mlade kot ključne agente za spremembe, zlasti na področju podnebne pravičnosti. 

Slika 1 3
Avtor: Aljoša Petek

PIC (Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja) v okviru projekta ENRICH – Environment, Rights, Children bo v naslednjih dveh letih raziskoval povezavo med otrokovimi pravicami in podnebnimi spremembami. V ta namen bodo organizirali brezplačna usposabljanja za izobraževalce in odločevalce ter pripravili analizo sodelovanja otrok v okoljskih zadevah v Sloveniji. Prav tako so pripravili anketo, katere izpolnitev bo usmerila nadaljnja izobraževanja. Izobraževalce in odločevalce vabijo, da jo izpolnijo. 

Izobraževalci igrate ključno vlogo pri spodbujanju uresničevanja otrokovih pravic. Učitelji in vzgojitelji opremite otroke z vrednotami in znanjem o podnebni in okoljski krizi, jim pomagate vzpostaviti oseben odnos z naravo in ustvariti zavedanje, da so spremembe mogoče in da naša situacija ni brezupna. V primerni starosti lahko opolnomočite otroke, da izrazijo svoje mnenje o okoljskih problematikah in jih opremite z veščinami vključevanja v družbeno-aktualna dogajanja. Na odločevalcih pa je, da omogočijo takšno sodelovanje otrok, da prepoznajo njihove glasove in jih vzamejo resno – kot glasove generacij, ki bodo morale živeti v svetu, ki jim ga bomo mi zapustili.  

Slika 4 1
Avtor: Aljoša Petek

Luka Štrubelj, Pravnik iz PIC-a 

Dodaj odgovor