Spletni detektivi na delu

Na OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica smo na podružnični šoli Zgornja Ložnica v okviru projekta I-šola izvedli aktivnost z naslovom “Spletni detektivi”. S to dejavnostjo smo želeli ozaveščati o digitalni zasvojenosti ter krepitvi zdrave in odgovorne uporabe tehnologije. Učenci so se med dejavnostjo prelevili v prave detektive in skozi zanimive naloge raziskovali posledice prekomerne rabe digitalnih naprav.

detektiv

Ura se je začela s skrivnostnim primerom – deček Marko se je začel vesti nenavadno. Je postajal zasvojen z računalniškimi igrami? Učenci so morali to ugotoviti na podlagi različnih dokazov: izpiskov klepetov, komentarjev prijateljev, zapisov iz e-Asistenta, anonimnih sporočil … V dokazih so iskali jasne znake zasvojenosti, kot so težave s spanjem, razdražljivost, zanemarjanje šolskih obveznosti in prijateljstev, kompulzivna potreba po igranju, upad samokontrole. Z oblikovanjem detektivskih poročil in pisanjem podpornih pisem Marku so učenci izkazali sposobnost, da prepoznajo problem, poiščejo rešitve in s tem pomagajo sebi in drugim.

Dejavnost je bila zasnovana tako, da so učenci aktivno razvijali digitalno kompetenco 4.3 Skrb za zdravje in dobrobit (DigComp 2.2), ki vključuje prepoznavanje tveganj za duševno in telesno zdravje pri uporabi tehnologije, iskanje ravnovesja med digitalnim in realnim življenjem, empatijo do vrstnikov, ki se soočajo z digitalnimi stiskami, in ozaveščanje pomena digitalnih tehnologij za socialno vključenost in dobrobit.

V zaključni razpravi so učenci aktivno razmišljali o svojih navadah, o tem, kako lahko opazimo zasvojenost, in kaj storimo, ko zaznamo nevarne vzorce pri sebi ali drugih. Učiteljica jim je predstavila konkretne strategije za zdravo uporabo tehnologije:
– dogovorjeni časi brez zaslonov,
– redni odmori med uporabo naprav,
– pogovor z odraslimi ob stiski,
– krepitev zanimanja za druge dejavnosti (šport, druženje, ustvarjanje).

Učenci so se tako na zabaven način naučili, kako pomembna je skrb za svoje dobro počutje v digitalnem svetu, kako zaščititi sebe in druge pred škodljivimi vplivi tehnologije ter kako lahko že majhna dejanja podpore veliko pomenijo.

Visited 70 times, 1 visit(s) today