Z nevtralizacijsko titracijo določamo koncentracijo kislin ali baz.
Izračunajmo koncentracijo baze v vzorcu, če smo za nevtralizacijo 20,00 mL vzorca porabili 40,00 mL standardne raztopine HCl z množinsko koncentracijo 0,0955 mol L−1.
| Reakcija nevtralizacije: |
| HCl(aq) + NaOH(aq) $\rightarrow$ NaCl(aq) + H2O(l)
|
| Podatki: |
| c(HCl) = 0,0955 mol L−1 |
| V(HCl) = 40,00 mL |
| V(NaOH) = 20,00 mL |
| Razmerje množin: | n(NaOH) = n(HCl) |
| c(NaOH)·V(NaOH) = c(HCl)·V(HCl)
|
|
| c(NaOH) = $\frac{c \left({\rm HCl} \right) \cdot V\left({\rm HCl} \right)}{V\left({\rm NaOH} \right)}$
|
|
| c(NaOH) = $\frac{0,0955 {\rm mol L^{−1}} \cdot 40,00 {\rm mL}}{20,00 {\rm mL}}$ = 0,191 mol L−1 |
|
| Rezultat: |
Množinska koncentracija NaOH je 0,191 mol L−1. |
Izračunajte pH, ki ga ima ta raztopina baze, na eno decimalno mesto natančno.
Izračunajmo še koncentracijo H2SO4 v vzorcu, če smo za nevtralizacijo 12,00 mL vzorca porabili 32,50 mL standardne raztopine NaOH z množinsko koncentracijo 0,1005 mol L−1.
| Reakcija nevtralizacije: |
| H2SO4(aq) + 2NaOH(aq) $\rightarrow$ Na2SO4(aq) + 2H2O(l)
|
| Podatki: |
| c(NaOH) = 0,1005 mol L−1 |
| V(NaOH) = 32,50 mL |
| V(H2SO4) = 12,00 mL
|
| Razmerje množin: | $\frac{n \left({\rm H_2SO_4} \right)}{n \left({\rm NaOH} \right)}$ = $\frac{1}{2}$
|
| c(H2SO4)·V(H2SO4) = $\frac{1}{2}$·c(NaOH)·V(NaOH)
|
|
| c(H2SO4) = $\frac{c \left({\rm NaOH} \right) \cdot V \left({\rm NaOH} \right)}{2 \cdot V \left({\rm H_2SO_4} \right)}$
|
|
| c(H2SO4) = $\frac{0,1005 \rm {mol L^{−1}} \cdot 32,50 \rm {mL}}{2 \cdot 12,00 \rm {mL}}$ = 0,1361 mol L−1 | |
| Rezultat: |
Množinska koncentracija H2SO4 je 0,1361 mol L−1.
|